Proč tvoříme webové stránky na WordPressu?

Proč tvoříme webové stránky na WordPressu? | eSoul
Často, když klientovi řekneme, že tvoříme webové stránky na redakčním systému WordPress, vidíme, že najednou ztratí důvěru nebo začne váhat, zda je to ta správná cesta. Níže se vám pokusíme nastínit, jaké jsou výhody, ale i nevýhody CMS WordPress.

Co je WordPress?

 

„WordPress je open source software, který můžete použít k vytváření krásných webových stránek, blogů nebo jiných aplikací.“ Tak zní originální definice WordPressu.

 

Je složený ze dvou částí – backendu, tedy administrace a frontendu – výsledného obsahu, který vidíte vy, návštěvníci webových stránek.

 

Již více než 35% veškerých webových stránek běží na CMS WordPress. Jedná se o malé blogy až po velké firemní portály a zpravodajské online servery. Mezi stránky postavené na WordPressu patří např. The Obama Foundation, The Walt Disney Company, Vogue, Sony Music a další (více si můžeme prohlédnout ZDE).

 

Výhody a nevýhody WordPressu

 

Výhody

 

Po několikaleté zkušenosti si dovolím tvrdit, že výhody WordPressu silně převyšují jeho nevýhody. Řekl bych, že největším nebezpečím WordPressu je lidský faktor, o tom více v odstavci o nevýhodách.

 

Snadná administrace

 

Dnes je již celý WordPress přeložený do češtiny. I když je dnes angličtina běžnou součástí našeho života, najdou se i takoví jedinci, kteří anglicky stále neumí, proto uvítají českou lokalizaci. Některé pluginy jsou bohužel jen v angličtině, ale vždy existuje řešení, že vám vývojář vše přeloží. Zároveň samotné ovládání WordPressu je velice intuitivní. Pro někoho, kdo administraci vidí poprvé, se může zdát velice obsáhlá a nepřehledná, ale pokud vás někdo krátce zaškolí, za pár dní budete ovládat administraci WordPressu „levou zadní“, včetně vkládání příspěvků apod.

 

Tvorba webových stránek bez rozsáhlých znalostí kódování nebo programování

 

Pokud se někdo rozhodne, že se nechce obracet na zkušené tvůrce webových stránek nebo zkrátka nemá dostatečný rozpočet, může se pokusit vytvořit jednoduché webové stránky sám bez znalosti programování, kódování či většího grafického cítění. Existuje mnoho šablon, které jsou zdarma a přitom velice pěkné, stejně tak jako placené šablony, které mají často poměrně dost funkcí a dají se pořídit za pár korun. Jejich cena se většinou pohybuje od pár stovek po 1500 Kč. Nevýhoda těchto šablon bývá často vlastní page builder (ten nástroj, díky kterému vytvoříte stránky bez velkých znalostí programování a kódování), který tvoří „špatný“ a neoptimalizovaný kód.

 

Neomezené možnosti

 

Zde mi někdo může odporovat, že nelze vytvořit cokoliv a je vždy lepší zvolit web, který je celý na míru naprogramovaný s vlastním CMS. Jsou situace, kdy rád uznám, že je vhodnější web naprogramovat na míru, ale většinu běžných požadavků, které klienti mají, lze vyřešit pomocí pluginu (ten můžeme využít free, zakoupit nebo napsat vlastní) nebo na míru samostatnou funkci dokódovat.

Nezáleží na tom, zda potřebujete vytvořit webové stránky, které budou prezentovat vaše služby, e-shop, kde budete prodávat produkty nebo blog, kde chcete sdílet s přáteli zážitky, to vše snadno pomocí WordPressu vytvoříte.

Navíc je nyní běžná vlastnost veškerých šablon, že snadno vytvoříte responzivní webové stránky. Vzhledem k tomu, že dnes platí pravidlo „mobile first“, je toto poměrně příjemná vlastnost.

 

Široká komunita

 

Pokud narazíte na nějaký problém, pravděpodobně nejste první, kdo se s ním potkal. Existuje mnoho skupin, kde si lidé navzájem pomáhají řešit konkrétní problémy, tudíž je zde velice dobrá podpora.

 

Dobrá optimalizace pro online marketing

 

Na trhu existuje velké množství návodů, jak webové stránky optimalizovat tak, aby je Google milovat. Pokud vás nevyděsí pojmy jako nadpis H1,H2 – H6, alt tagy u obrázků, meta popisky, breadcrumbs apod. tento bod vás může zajímat. Ve WordPressu lze nativně nebo za pomocí osvědčených pluginů webové stránky velice dobře vyladit tak, aby dosahovaly dobrých SEO výsledků.

 

Je zdarma

 

Ano, opravdu to tak je, samotný CMS WordPress je zdarma. Stejně tak jako většina pluginů, díky kterým dokážete na webové stránky integrovat snadno a rychle vašich požadavků.

 

Lepší cena než za webové stránky na míru

 

Tento bod je trochu spekulativní. Může se stát, že webové stránky postavené na WordPressu vás vyjdou na více peněz než na míru naprogramované webové stránky, ale nebývá to pravidlem. Už jenom díky tomu, že nemusíte jako klient platit mnoho man-hours potřebných vytvoření redakčního systému na míru, snižujete celkově množství potřebných hodin k vytvoření vašich webových stránek.

 

Nevýhody

 

Možnost napadení webových stránek

 

Webové stránky postavené na WordPressu se často stávají terčem útoků. Pokud webové stránky správně nezabezpečíte, rychle se na něm objeví malware, bude se z něj odesílat spam, návštěvníci budou odkazování na stránky, na které se rozhodně dívat nechtějí apod. Poté vám web úplně „spadne“ nebo ho poskytovatel hostingu zablokuje.

Nebojte, my si na zabezpečení dáváme pozor, a proto naši klienti dostávají web, který je na útoky a další hrozby připravená.

 

Bez potřebné údržby dlouho neposlouží

 

Téměř denně na vás v administraci vyskočí aktualizace ať už pluginu, šablony, překladů nebo samotného WordPressu. Kvůli bezpečnosti je potřeba držet všechny tyto prvky aktualizované. Zní to jako snadná věc bez rizika, ale opak je pravdou. Před každou aktualizací je potřeba vytvořit záloha aktuálně funkčního webu, protože často jediná aktualizace způsobí, že celý web přestane fungovat a je jen na nás/vás, abyste vše opravili.

 

Plugin, dobrý pomocník, špatný pán

 

Často jsme přebírali web, kde číslo nainstalovaných pluginů bylo až astronomické.  Čím větší počet pluginů, tím větší bezpečností riziko a především zatížení pro hosting/server. Čím větší zatížení, tím pomalejší web.  Některé věci samozřejmě je potřeba nebo nejjednodušší vyřešit pomocí nainstalovaní správně zvoleného pluginu, ale lidé často používají pluginy jako „berličku“ jejich lenosti. Než aby napsali kousek vlastního CSS kódu nebo upravili PHP, na vše instalují plugin.

 

Příliš aktivní klienti

 

Většina klientů si přeje mít přístup do administrace. V případě, že chtějí vkládat příspěvky nebo dělat drobné změny, na které jsme je proškolili, je to v pořádku. Bohužel je častým jevem velice aktivní klient, který si řekne „když to zvládnou oni, proč bych to nezvládnul já, přeci za to nebudu platit“. A zde je podle mě největší problém. Samozřejmě neodborné zásahy nekončí zpravidla dobře a nás pak čeká více práce, než kdyby nás klient o drobnou úpravu požádal. Nastává situace, kdy mi musíme opravit a především najít chybu, kterou klient udělal, což nám samozřejmě nepůsobí žádnou radost a zároveň není potěšena ani peněženka klienta, protože odstranění takto vzniklých problémů trvají často mnohem déle, než kdyby nás o úpravu požádal.

 

Závěr

Pokud zvažujete, že byste si nechali postavit webové stránky na WordPressu, nenechte se odradit některými názory. Doporučuji probrat možnosti s člověkem nebo agenturou, které se tvorbou webových stránek zabývají a oni sami vám doporučí, zda je vhodné redakční systém WordPress použít, nebo se vydat cestou na míru připravených webových stránek.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Dále jsme napsali...

Proč tvoříme webové stránky na WordPressu? | eSoul

Proč tvoříme webové stránky na WordPressu?

Často, když klientovi řekneme, že tvoříme webové stránky na redakčním systému WordPress, vidíme, že najednou ztratí důvěru nebo začne váhat, zda je to ta správná cesta.
Níže se vám pokusíme nastínit, jaké jsou výhody, ale i nevýhody CMS WordPress.

Číst »